Brusel/Štrasburg 8. júla (TASR) - Dnešné vystúpenie gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa na pôde Európskeho parlamentu (EP) vyvolalo priaznivé i kritické ohlasy lídrov jednotlivých politických skupín.
Tsipras sa v 12-minútovom prejave snažil ubezpečiť europoslancov, že jeho vláda do konca týždňa predloží rozsiahly plán reforiem v snahe dosiahnuť dohodu o finančnej pomoci. Táto dohoda by mala jeho krajine pomôcť udržať sa v eurozóne. Grécky premiér si vyslúžil potlesk značnej časti poslancov po tom, ako vyhlásil, že reformy a nové návrhy Atén neprinesú ďalšiu záťaž daňovým poplatníkom z krajín eurozóny.
Po jeho prejave nasledovali vystúpenia lídrov politických skupín v EP, pričom niektorí euroskeptici privítali Tsiprasa transparentmi s nápisom "Oxi". Ide o reakciu na grécke "nie" v nedeľňajšom referende, v ktorom voliči odmietli dávnejšie navrhované podmienky medzinárodných veriteľov.
Nemecký poslanec a líder frakcie Európskej ľudovej strany (EĽS) Manfred Weber bol po svojom prejave vypískaný. Šéf najväčšej politickej skupiny v EP totiž kritizoval zlyhanie súčasnej gréckej vlády, ktorá ani päť mesiacov po voľbách nestihla predložiť hodnoverné reformy. Weber obvinil Tsiprasa, že zavádza gréckych voličov, podkopáva dôveru v Európu a uráža iných lídrov krajín EÚ.
"Máte mnoho potlesku od extrémnej ľavice a od extrémnej pravice. Tlieskajú vám extrémisti Európy," konštatoval Weber.
Naopak, bývalý belgický premiér a šéf liberálov a demokratov v EP (ALDE) Guy Verhofstadt zožal potlesk, keď Tsiprasa vyzval na dodržiavanie sľubov ohľadom odstraňovania privilégií, ktoré "škrtia" grécku ekonomiku. Líder ALDE pripomenul, že ide o opatrenia v podobe privatizácie bánk, liberalizácie prístupu k niektorým povolaniam alebo odstránenie osobitného režimu pre magnátov lodiarskeho priemyslu, armádu a cirkev.
"Voľba, ktorú musíte urobiť, je jednoduchá. Ako sa chcete zapísať do histórie? Ako volebný omyl, ktorý viedol k ďalšiemu ochudobneniu ľudí, alebo ako pravý revolučný reformátor?" pýtal sa ho Verhofstafdt. Tsiprasovi pripomenul, že drvivá väčšina Grékov chce zostať v eurozóne.
K slovu sa prihlásil aj šéf euroskeptickej frakcie Európa priamej slobody a demokracie (EFDD) Nigel Farage. Britský politik vyhlásil, že grécka kríza iba potvrdila existujúcu priepasť medzi ekonomikami severnej a južnej Európy, ktorá robí z EÚ a jednotnej meny euro nezlučiteľné pojmy.
"Európsky projekt vlastne začína zomierať," povedal Farage. Tsiprasovi odporučil, že ak má naozaj odvahu, mal by vyviesť grécky ľud z eurozóny "so vztýčenou hlavou".
Podpredseda skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR) Ryszard Legutko poznamenal, že "je niečo zhnité v štáte gréckom, ale tiež je niečo zhnité aj v EÚ". Ak na začiatku bol "prvotný hriech" v podobe menovej únie, dnes všetci "žneme plody" tejto politiky. Poľský europoslanec prirovnal danie v Grécku k divadlu, ktoré hrá pred očami Európy a upozornil, že "Gréci chcú pomoc a zároveň chcú mať voľné ruky".
Európskych politikov zas obvinil, že im nezáleží ani tak na Grécku, ako na zachovaní menovej únie. "Ak bude toto divadlo pokračovať, myslím si, že budeme čoraz zmätenejší z toho, koho a čo sa vlastne snažíme zachrániť. Či je to menová únia, grécka spoločnosť, dôveryhodnosť vlády, veriteľov, povesť Angely Merkelovej alebo neomylnosť čoraz tesnejšej únie," uviedol vo svojom prejave Legutko. Podľa neho rozhodne nemožno zachrániť všetkých menovaných a dianie si vyžiada nejaké obete.
0